Vrh šteniatok by mal byť tzv. vyrovnaný – šteniatka by mali byť takmer rovnako veľké. Tento ukazovateľ hovorí o ich dostatočnej výžive počas kojenia fenkou. Ak chceme šteniatko na prácu, obranu a stráženie, vyberme si šteniatko z vrhu najväčšie – bude pravdepodobne najdominantnejšie a tak si svoju prácu bude robiť veľmi dobre. Ak chceme šteniatko do rodiny, budú vhodné tie šteniatka, ktoré sú veľkosťou niekde v strede. Tie najmenšie drobce z vrhu sú najsubmisívnejšie, môžu mať sklon k bojazlivosti, ale pri správnom vedení sú z nich tiež dobrí spoločníci.
Na aké detaily sa treba zamerať
Vrh šteniatok by mal vyžarovať pokoj a pohodu, šteniatka oddychujú s plnými bruškami a čisté. Akonáhle príde človek, mali by sa zaujímať o dianie, mali by sa doslova “ťahať za človekom“.
Keď si ho zoberieme do ruky, malo by byť teplé, oblé a pohyblivé. Pri prehliadke kožúška pozrieme, či nemá blchy alebo dravčíkov – tie vyzerajú ako šupinky kože. Bruško má byť oblé, ale nie až tak, že nám bije do očí – vtedy sa jedná o askaridiozu – začervenie – majiteľ šteniatka pravdepodobne neodčervil a urýchlene by sme to mali urobiť my. Parazity totiž šteniatku odoberajú živiny a taktiež svojou migráciou poškodzujú vnútorné orgány. Pri odbere by mali byť odčervené minimálne 3x.
Pri prezretí ústnej dutiny musí mať šteniatko poriadne vivinuté všetky mliečne zuby ( začínajú rásť v treťom týždni ) a musia bezpodmienečne prijímať tuhú stravu. V papulke si ešte všimneme tvrdé podnebie – či nemá ráštep. “Kofola“ psíky so skrátenou sánkou sú síce vtipné, ale je to následkom genetickej chyby. U psíkov s krátkym nosom – boxery, mopsy, shitzu a podobne si všímajme veľkost nosových dierok. Vadou je, ak sú príliš malé a šteniatko cez ne sípavo dýcha. Vtedy ide o tzv. brachycefalický syndróm a šteniatko može časom mať velké problémy s dýchaním. U šteniat s klenutou hlavou – čivava, pomeranian a yorkshire teriér si všímame, či nemajú na čele jamku tzv. perzistujúcu fontanelu. Cím je otvor vačší, tým je vačšia možnosť vzniku vodnatieľky mozgu.
Na brušku si všímame, či nemajú pupočný pruh – vyzerá to ako zatlacitelna hrčka v mieste pupka. Pruh môžeme nájsť aj mieste slabiny a vedla konečníka. Pruh si vyžaduje čo najskorejšie chirurgické uzavretie. U psíkov – samčekov prehmatajme miešok – šteniatko ktoré v čase odberu nemá oba semenníky v miešku je kryptorchid – semeník má zadržaný pravdepodobne v brušnej dutine a v budúcnosti sa može zvrhnút na nádor. Pri pozretí pod chvostík sa ešte uistime, že šteniatko nemá hnačku. Pri hnačke je okolie konečníka potriesnené rieskou stolicou.
Ak si trúfame, možme u malého plemena skontrolovať správnosť kolienok – či jablčka sedia pevne v strede kolena. Ak skáču na ich vnútornú stranu – ide o uvolnenie jablcka a v buducnosti može psík trpieť kolennou artrozou.
Kedy je ideálny čas si zobrať šteniatko domov,
si povieme v ďaľšej časti nášho seriálu