[Seriál] Vyberáme šteniatko. Manuál, ako na to (1.časť)

Príchod po šteniatko k chovateľovi je určite pre každého z nás veľkým dňom.

V  tomto článku Vám poradíme, ako si vybrať medzi chovmi, a už aj jednotlivými šteniatkami to pravé, ale najmä zdravé

Co všetko by sme si teda mali všímať?

Určite je vhodné vidieť fenku a celé sociálne prostredie, odkiaľ šteniatko pochádza. Nemali by sme sa dať nahovoriť na odber šteniatka na anonymnom mieste – benzínovej pumpe, parkovisku, prípadne na dovoz až k nám domov. Ak to takto nejaký chovateľ robí, nemá čiste svedomie a nechce aby ste videli prostredie odkial šteniatko pochádza a môže sa jednať o tzv. množiteľa – ktorý množí šteniatka kvôli zisku a chová fenky v nevyhovujúcich podmienkach. Najma na južnom Slovensku si takto privyrába množstvo ľudí. Výsledkom nekvalitnej stravy a slabej starostlivosti sú šteniatka vyčerpaných matiek neduživé, s vrodenými vadami a často choré.

Pri návšteve “ rodiska“ šteniatka by sme si urobit celkový obraz. Všímajte si prostredie – či je čisté, či je podnetné, ako sa majiteľ o nich stará a aký má k svojim zvieratám vzťah. Bonusom je, ak boli socializované – nabrali pozitívne skúsenosti pri hre  s ludmi, deťmi a aj inými psami a zvieratami, a ak mali aj  výbeh do záhrady. Cím s viac stimulmi steniatko prišlo do styku, tým bude viac smelšie a bude sa viac tešiť zo života.

Co si všímať na rodičoch?

Ak si vyberáte čistokrvného psíka, tak určite príslušné znaky daného plemena. Výška šteniatka v dospelosti je vždy priemerom výšky rodičov a nezávisí od toho, či je teraz šteniatko vačšie, či drobnejšie oproti súrodencom. Dokonca výsledná výška v dospelosti nezávisí ani od stravy. Výška v dospelosti je daná už u šteniatka v génoch.

“ Cím s viac stimulmi steniatko prišlo do styku, tým bude viac smelšie a bude sa viac tešiť zo života.”

MVDr. Marika Žuffová

U rodičov si určite všímajme vzťah k ľudom, najmä majiteľovi. Ak sú ustráchaní, nemuselo s nimi byť zachádzané dobre a toto svoje úzkostné správanie sa môže preniesť na šteniatka.

Rodičmi by taktiež nemali byť psy s dedičnými problémami. Všímajme si, či nemajú problém s pohybom zadných končatín – mohlo by ísť o dyspláziu bedier – ide o slabo vivinutú bedrovú jamku, prípadne predných končatín – dyspláziu lakťov – nerovnomerná veľkost kostí v predlaktí a následná artróza. Tieto vady sú dedičné a ak by sme osvojili takéto šteniatko, nieje možné s nim športovať.

Treba si dať pozor aj na kožné problémy rodičov, dedičná je určite atopická kožná alergia na pele, trávy, domáce roztoče a podobne. Ak by ste na koži fenky videli neosrstené kruhové miesta – ide o demodikozu – parazitozu, ktorá sa prejavuje u psov so slabou kožnou imunitou – ktorá je tiež dedičná.

V ďalšej časti seriálu si povieme niečo o vrhu šteniatok, ako to vyzerá, čo si treba všímať a čo neprehliadnuť