Čo si všímať pri kúpe morčiatka, králička?

Aj malý chlpáč v podobe zdrobneného králika či morčiatka može byť zdrojom veľkej radosti.Sú to zvieratká vhodné pre širokú paletu ludí, aj pre ludí s nedostatkom času, taktiež aj pre odrastené deti. V tomto článku Vám poradíme, ako si správne hlodavého kamaráta vybrať.

Ked si chceme zaobstarať hlodavého kamaráta, máme v podstate dve možnosti. Bud zvolíme tu istejšiu – zvieratko si zaobstaráme z chovnej stanice, prípadne si ho kúpime v zooshope. Zvieratko z chovnej stanice má niekoľko výhod.

Zvieratká z chovnej stanice

Presne vieme, aké plemeno si vyberáme, ako bude osrstené,  môžeme nahliadnuť na oboch rodičov. Podľa rodičov či štandardu si presne vieme predstaviť aké bude zvieratko v dospelosti velké, čo oproti krížencom, ktoré sa predávajú v obchodoch len ťažko odhadnúť. Bežne do ambulancie prídu majitelia s trojkilovým“ zdrobneným králikom“ .

Vek a následne veľkosť v dospelosti sa u týchto krížencov z obchodu nedá určiť ani podlá zubov, keďže zúbky hlodavce mliečne nemajú a hlodáky im stále dorastajú. Taktiež ak sa berie zviera z chovnej stanice, výstavný rodičia sú zdraví a zdravie prenášajú aj na svoje potomstvo. So zvieratkom s preukazom pôvodu môžete aj chodiť na výstavu.

Cena zvieratka z chovnej stanice je len nepatrne vyššia. Jednou veľkou výhodou zvierat z chovnej stanice je fakt, že boli odmala učené na “handling“ čo sa prejaví väčšou prítulnosťou.

Zvieratká zo zooshopov

Keď si vyberáme chlpáča v zooshope, ktorý ako množstvo dalších pochádza od veľkododávateľa, je tu zvýšené riziko prítomnosti infekčných chorôb.

Pri výbere by sme sa mali vyhnúť nadmieru plachým zvieratám, ktoré sa nedbajú aj dokaličiť len aby sa vyhli kontaktu.

Zdravé zvieratko je v dobrej kondícii, čulé, s lesklou srsťou. Má stále chuť do jedla.

Na koži si všímame holé začervenané miesta a škriabanie sa zvierat – pravdepodobne pôjde o svrab. Ak sa na koži objavia žltkasté chrasty, prípadne holé miesta kruhovitého tvaru, ide o kožné pleseň spôsobenú plesňou trichophyton, ktorá sa prenáša aj na ľudí a ťažšie sa lieči.

Všímame si aj ušný kalich u králikov. Ak je zvukovod vyplnený kožnými šupinami, králik trpí na ušný svrab.

Na nose a v ušných kútikoch nemá byť žiadny výtok – ak to tak je, ide o chytľavé ochorenie pasteurelóza, vyžadujúce antibiotickú liečbu.

Na zúbky by sme mali dať extrémne pozor. Ak má totiž zvieratko zlý skus – to znamená že spodné zúbky nezapadajú do vrchných, sa neobrusujú a rastú buď do vnútra ústnej dutiny, alebo von ako kancovi. Vtedy má zviera obmedzenú schopnosť prijímať potravu, chudne a chradne, a musí pravidelne chodievať k veterinárovi na obrusovanie.

Všimnite si ešte labky. Spodok labiek má byť svetloružový a bez odtlakov. Ak ich zviera má, je to dôsledok ortopedických problémov alebo príliš tvrdej podstielky. Veľmi ťažko a dlho sa ošetrujú.

Posledné čo by ste si mali všimnúť, sú jeho bobky. Mali by byť tmavej farby, pevné a primeranej veľkosti. Hnačka, príliš malé guľôčky ci súločky sú následkom chybného trávenia.

TU BY SOM DAL REALNE OBRAZKY TYCH CHOROB dal hlbsie do textu

 

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>