Mačiatko si vyberáme vo veku 8 týždňov, keď je už dostatočne zrelé vydať sa na vlastné dobrodružstvo.
V tomto veku by už malo byť aspoň 2 x odčervené, v ôsmom týždni ho môžeme dať aj vakcinovať.
Zdravé mačiatko je samostatné a zvedavé. Má hebký kožúšok, je mäkké a teplé. Chôdza je istá, pevná. Prípadná slabosť a triaška je príznakom podchladenia, hypoglykémie zo nedostatočnej stravy a je aj príznakom panleukopénie – moru mačiek.
Najprv si prezrieme kožúšok. Srsť by mala byť elastická a lesklá. Parazity sa u mačiatok vyskytujú najmä na chrbte. Pri prehŕňaní srsti môžeme nájsť blchy, hnidy vší, a pohybujúce sa šupinky „kože“ –dravčíky. V ušiach sa často vyskytuje ušný svrab, ktorý vyzerá ako kávová usadenina a úporné svrbí. Ak takémuto postihnutému mačiatku pošteklíte uško, začne zadnou nôžkou „štartovať Babetu“.
Ak má mačiatko prehnane nafúknuté bruško – nemusí sa jednať len o dobrého jedáka. Môže trpieť na črevné parazity, preto poriadne odčervenie by malo byť prvým krokom k dobrému zdraviu. Odčervovať začervené mačiatko by mal veterinár. Je totižto dôležité správne zvoliť odčervovaciu látku. Táto látka by mala červy len ochromiť, nie ich zabiť. Ak by ich odčervovacia látka usmrtila, môže sa mačiatko intoxikovať z tiel rozkladajúcich sa parazitov.
Aké znaky si treba všímať
Skontrolujme si zrak mačiatka. Skúsiť to môžeme tak, že mu pred očami upustíme chumáčik vaty alebo papierovej servítky a sledujeme reakciu. Mačiatka vnútromaternicovo nakazené mačacím morom majú síce vyvinuté oči, ale nevidia kvôli postihnutiu mozgových dráh. U bielych mačičiek odsledujeme sluch, ktorý môžeme otestovať npr. hlasným tlesknutím alebo písknutím.
“Skontrolujme si zrak mačiatka. Skúsiť to môžeme tak, že mu pred očami upustíme chumáčik vaty alebo papierovej servítky a sledujeme reakciu.”
MVDr. Marika Žuffová
Mačiatka v čase odstavu často trpia vírusmi očí, nosa a dýchacích ciest. Tieto infekcie sa šíria kvapôčkovou infekciou z dospelých jedincov na mladé. Takéto mačiatko slabšie žerie, má výtok z nosa, kýcha a može mať hnisom úplne uzatvorené očné štrbiny. Súrne potrebuje ošetrenie u veterinára, lebo sa rýchlo vyčerpá. Ak je postihnuté zápalom len jedno oko, môže ísť nákazu chlamýdiami, ktorá sa však pri správnom manažmente dá liečiť.
V papuľke si všímame prítomnosť červených fľakov, ktoré nám poukazujú na vírusovú kalicivirozu – vírus ktorý sa rád množí v epitéliách úst. Rany po kaliciviróze sú bolestivé a mačiatko horšie žerie.
Na brušku, v slabinách a v okolí análneho otvoru sledujume prítomnosť hrčiek – hernií – neuzavretých otvoroch brušnej dutiny. Tieto neprirodzené otvory treba neskôr v anestéze šitím uzavrieť.
Ako posledné sa ujistíme, že mačiatko nemá hnačku. Príznakom sú trusom potriesnené panvové končatiny a vyhreznutý červený análny otvor. Hnačka môže byť prítomná z bežných dôvodov – diétnych zmien, kŕmením kravským mliekom (mačiatko nemá enzýmy, ktoré štiepia kravskú laktózu), začervením červami a pásomnicami, prípadne mikroskopickými parazitózami – džardiami, kokcídiami a toxoplazmami.